سال ها پیش در چنین روزی

روز شانرده ام آذر ماه از اون روزهای از سال هست که می شه براش پیشنه های متفاوتی در نظر گرفت اما دو واقعه ی مهم از سالها پیش در چنین روزی برای من خیلی مهم هست.

یکی از آنها روز ۱۶ آذر سال ۳۲ است که دانشجویان برای اعلام نفرت و انزجار خود از واقعه کودتای آمریکای علیه دکتر مصدق  دست به اعتراض زده که پیشتر در روز ۱۴ آذر شروع شده بود و بهانه ی آن هم ورود نیکسون به نمایندگی از ریس جمهور وقت آمریکا آیزنهاور بود.

بابت این اعتراض ها و حضور پلیس در دانشگاه ها و بازرسی دانشجویان و حتی قصد اخراج چند دانشجو از کلاس اعتراض ها گسترده تر شده و آتش گشودن پلیس و….

هر چند ماجرا برای اعتراض به ورود  نیکسون بوده و شهادت و مجروح شدن تعدادی دانشجو را همراه داشته و متاسفانه در همان دانشگاه نیکسون وارد شد و البته دکترای افتخاری حقوق خود را هم گرفت اما واقعه شانزده آذر به عنوان روز دانشجو چه پیش از انقلاب و چه بعد از انقلاب ثبت شد و همیشه مورد احترام دانشجویان بوده و هست.

علت دیگر اهمیت این روز برای من این است که ۱۴ سال پیش در چنین روزی حوالی ساعت ۵ صبح هنگام اذان صبح آقا نوید – پسر گل من –  به دنیا آمد و موجب شد ه من پدر شدن را تجربه کنم.

حالا ما عادت کردیم در روز دانشجو تولد نوید را جشن بگیریم.

روز دانشجو و تولد نوید مبارک

شانرده ام آذر سال نود

ابوالقاسم ابراهیمی

Twitter Linkedin Digg Reddit Email
این نوشته در مراسم و روزهای خاص, نگاه ها و نظر ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.