لطفا کرم ضد آفتاب بمالید.

Englishبه من اطلاع دادند که باید به عنوان سخنران در مدرسه پسرم و برای مراسم فارغ التحصیلی او از مدرسه راهنمایی تحصیلی ( علامه حلی ) از طرف انجمن اولیا مربیان سخنرانی کنم. چه دنیایی است من فقط در دوران تحصیلم فقط یک مراسم را شاهد بودم  و آن هم فارغ التحصیلی از دانشگاه بود ، آنهم مراسمی که زور زورکی دانشگاه گرفته بود. اما حالا در هر مقطع از تحصیل یک جشن فراغت می گیرند.

زمانی که به من اطلاع دادند فقط یک ساعت برای آماده شدن وقت داشتم . این دوره ۱۲۷ دانش آموز داره و باید برای حداقل همین مقدار والدین و البته بچه هاشون حرف می زدم  . از دوره دانشگاه یاد گرفتیم که برای هر دقیقه سخنرانی باید ساعت ها وقت برای تهیه مطالب سخنرانی صرف کنیم ، اما این طور نشد و به دلیل کمی وقت باید بداهه سخنرانی کنم. برای آماده شدن پیش  خودم به سخنرانی های که دیگران در این گونه مراسم ها داشته اند، فکر می کردم. این سالهای اخیر سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استانفورد معروف بوده .

به یاد سخنرانی کورت ونه گات افتادم. از آن سخنرانی های که آدم از شنیدن و حتی خوندنش خیلی لذت می بره. سخنرانی اش در جمع دانش آموختگان MIT  بوده، آن روزها که این سخنرانی را ترجمه کرده و پخش کرده بودند معروف بود که واقعی است اما بعدها فهمیدم که این هم مثل نامه های چارلی چاپلین به دخترش اثر زیبایی ست اما واقعی نیست.

به هر شکلی بود چیز های آماده کردم و در جلسه ی جشن مدرسه آن را ارایه کردم ،اما سخنرانی وینه گات خیلی ذهن من را مشغول کرده بود. کورت وینه گات جونیور (پسر) نویسنده ای که متولد ۱۹۲۲ آمریکا از خانواده ای متمول آلمانی است کتاب های در ایران به چاپ رسیده بود. تحصیل کرده ای که در دوران جنگ اسیر آلمان نازی می شود و اتفاقات این اسارت و داستانهای آن بن مایه کتاب های او شده است. کتاب های مثل «سلاخ خانه شماره پنج» با ترجمه آقای اصغر بهرامی  ،« گهوراه گربه» از همان مترجم ، کتاب« مرد بی وطن» با ترجمه خانم ها گنجی و سلیمان زاده.

با جستجوی کوتاهی متن سخنرانی اش را پیدا کردم. بد نیست ، از خواندش لذت خواهید برد.

متن سخنرانی نصیحت های کورت ونه گات :

خانمها، آقایان فارغ التحصیل ، لطفا کرم ضد آفتاب بمالید!

اگر می خواستم برای آینده ی شما فقط یک نصیحت بکنم، راه مالیدن کرم ضد آفتاب را توصیه می کردم. خواص مفید ، آثار مفید و دراز مدت کرم ضد آفتاب توسط دانشمندان ثابت شده است، در حالی که سایر نصایح من هیچ پایه و اساس قابل اعتمادی جز تجربه های پر پیچ و خم شخص بنده ندارند. اینک این نصایح را خدمتتان عرض می کنم:

–   قدر نیرو و زیبایی جوانیتان را بدانید، ولی اگر هم ندانستید، مهم نیست!  روزی قدر نیرو و زیبایی جوانی تان را خواهید دانست که طراوت آن رو به افول گذارد. اما باور کنید تا بیست سال دیگر، به عکسهای جوانی خودتان نگاه خواهید کرد و به یاد می آورید چه امکاناتی در اختیارتان بوده و چقدر فوق العاده بوده اید. آن طور که تصور می کردید چاق نبودید. همه چیز در بهترین شرایطش بوده تا شما احساس خوب داشته باشید.

–  نگران آینده نباشید.اگر هم دلتان می خواهد ،نگران باشید، فقط این را بدانید که نگرانی همان اندازه مؤثر است که جویدن آدامس بادکنکی در حل یک مساله ی جبر.

مشکلات اساسی زندگی شما بی تردید چیزهایی خواهند بود که هرگز به مخیله ی نگرانتان هم خطور نکرده اند، از همان نوعی که یک روز سه شنبه ی عاطل و باطل ناگهان احساس بد پیدا می کنید و نسبت به همه چیز بدبین می شوید!

–   با دل دیگران بی رحم نباشید و با کسانی که با دل شما بی رحم بوده اند، سر نکنید.

–   نخ دندان بکار ببرید.

–   عمرتان را با حسادت تلف نکنید. گاهی شما جلو هستید و گاهی عقب. مسابقه  طولانی است و سر انجام، خودتان هستید که با خودتان مسابقه می دهید.

–   ناسزا ها را فراموش کنید. اگر موفق به انجام این کار شدید راهش را به من هم نشان بدهید.

–   نامه های عاشقانه ی قدیمی را حفظ کنید. صورت حسابهای بانکی و قبضها و … را دور بیاندازید.

–   اگر نمی دانید می خواهید با زندگیتان چه بکنید، احساس گناه نکنید.  جالبترین افرادی را که در زندگی ام شناخته ام در ۲۲ سالگی نمی دانستند می خواهند با زندگیشان چه کنند. برخی از جالبترین چهل ساله هایی هم که می شناسم هنوز نمی دانند.

–   تا می توانید کلسیم بخورید. با زانوهایتان مهربان باشید. وقتی قدرت زانوهای خود را از دست دادید کمبودشان را به شدت حس خواهید کرد.

–   ممکن است ازدواج کنید، ممکن است نکنید. ممکن است صاحب فرزند شوید، ممکن است نشوید. ممکن است در چهل سالگی طلاق بگیرید، احتمال هم دارد که در هشتاد و پنجمین سالگرد ازدواجتان رقصکی هم بکنید. هرچه می کنید، نه زیاد به خودتان بگیرید، نه زیاد خودتان را سرزنش کنید. انتخابهای شما بر پایه ی ۵۰ درصد بوده، همانطور که مال همه بوده.

–    دستورالعملهایی که به دستتان می رسد را تا ته بخوانید، حتی اگر از آنها پیروی نمی کنید.

–    از خواندن مجلات زیبایی پرهیز کنید. تنها خاصیت آنها این است که بشما بقبولانند که زشتید .

–   در شناخت پدر و مادر خود بکوشید. هیچ کس نمی داند که آنان را کی برای همیشه از دست خواهید داد. با خواهران و برادران خود مهربان باشید. آنها بهترین رابط شما با گذشته هستند و به گمان قوی تنها کسانی هستند که بیش از هر کس دیگر در آینده به شما خواهند رسید.

–   به یاد داشته باشید که دوستان می آیند و می روند، ولی آن تک و توک دوستان جان جانی که با شما می مانند را حفظ کنید. برای پل زدن میان اختلافهای جغرافیایی و روشهای زندگی سخت بکوشید، زیرا هرچه بیشتر از عمر شما بگذرد، بیشتر پی می برید که به افرادی که در جوانی می شناختید محتاجید.

–   سفر کنید

–   برخی حقایق لاینفک را بپذیرید: قیمتها صعود می کنند، سیاستمداران کلک  می زنند، شما هم پیر می شوید. و آنگاه که شدید، در تخیلتان به یاد می آورید که وقتی جوان بودید قیمتها مناسب بودند، سیاستمداران شریف بودند، و بچه ها به بزرگترهایشان احترام می گذاشتند.

–    به بزرگترها احترام بگذارید.

–   توقع نداشته باشید که کس دیگری نان آور شما باشد. ممکن است حساب پس اندازی داشته باشید. شاید هم همسر متمولی نصیبتان شده باشد. ولی هیچگاه نمی توانید پیش بینی کنید که کدام خالی میشود یا بشما جاخالی می دهد.

–   خیلی با موهایتان ور نروید وگرنه وقتی چهل سالتان بشود، شبیه موهای هشتاد ساله ها می شود. دقت کنید که نصایح چه کسی را می پذیرید، اما با کسانی که آنها را صادر می کنند بردبار و صبور باشید. نصیحت ، گونه ی دیگر غم غربت است. ارائه ی آن روشی برای بازیافت گذشته از میان تل زباله ها، گردگیری آن و ماله کشیدن بر روی زشتی ها و کاستی هایشان و مصرف دوباره ی آن به قیمتی بالاتر از آنچه ارزش دارد، است.

اما اگر به این مسایل بی توجه هستید لااقل حرفم درمورد کرم ضد آفتاب بپذیرید.

ابوالقاسم ابراهیمی

Twitter Linkedin Digg Reddit Email
این نوشته در درس های زندگی, نگاه ها و نظر ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.